top of page

Більше книгарень та книжок: як працюватиме програма державної підтримки для книжкових магазинів


Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт, що пропонує субсидіювати оренду українським книгарням. Це нововведення планують запровадити вже з першого кварталу 2023 року. Також документ пропонує надавати українцям сертифікат на придбання книг малюкам при народженні та в 14 років, коли дитина отримуватиме паспорт. Сума становитиме третину прожиткового мінімуму: на початок 2023 року це буде майже 800 гривень.


«Якщо законопроєкт ухвалять, це буде суттєвою підтримкою для українських книговидавців та книгорозповсюджувачів. Ба більше, така практика вже використовується у світі й вона продемонструвала ефективність», – пояснює директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.


Вона також каже, що ціна на книжки визначається видавцем на мить виходу з видавництва і ніхто не може її перевищувати. В Україні такої практики немає.


Президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін наголошує, що нині бізнесу дуже складно орендувати приміщення під книгарню, особливо в людних місцях.


«Вартість оренди сильно коливається, що суттєво впливає й на ціну книги. Тому в одному місті книжка може коштувати 300 гривень, а в іншому – 200», – зазначає Олександр Афонін.


«Книжка стає доступною тоді, коли вона є в полі зору споживача. Тобто коли людина йде на роботу, проходить повз книгарню, бачить у вітринах новинки. Їй хочеться туди зайти, погортати їх і зрештою купити. Якщо поряд із місцем проживання людини книгарні немає, залишається інтернет-книгарня чи поїздка в обласний центр або столицю. Це вже ускладнює доступ до книжки. Через це український ринок падає», – вважає директорка Українського інституту книги.


Вона зауважує, що в нашій державі залишилося орієнтовно 200 стаціонарних книгарень, що дуже мало для України. Їх мусить бути хоча б тисяча, переконує Олександра Коваль.


Автори проєкту закону прогнозують, що підтримка книгарень, закладена в документі, дозволить збільшити мережі магазинів уп’ятеро і створити щонайменше 5 тисяч нових робочих місць.


Водночас директорка УІК наголошує, що вкрай важливо, щоб разом із підтримкою книгарень відбувся рух щодо популяризації книжок та читання.


Джерело: «Suspilne.media»

Comments


Соціальні мережі
bottom of page