top of page

В Україні набирає обертів акція «Почитай мені»


Український інститут книги започаткував акцію «Почитай мені». Вона спрямована на популяризацію читання вголос дітям дошкільного й молодшого шкільного віку та на те, щоб донести до батьків важливість і необхідність такого формату спільного проведення часу.


До акції залучили професійного дитячого психолога та інших експертів із промоції читання. Фахівці підготують рекомендації і розмістять їх на окремому ресурсі, де також можна буде поставити питання в межах теми й отримати на них відповіді від досвідченого психолога. На інтернет-платформі також будуть розміщені інтерактивні інструменти, які допоможуть залучити дітей та батьків до спільного процесу читання вголос.


«Чому наразі ця тема дуже актуальна? Батьки не знаходять часу на цей важливий вид дозвілля з дітьми. А коли дитина сама вміє читати, вважають, що вона не потребує більше спільного читання вголос. Багато сучасних батьків дають неконтрольований доступ до гаджетів, натомість читанню приділяють значно менше часу, – пояснюють в Інституті книги. – За результатами дослідження, виконаного на замовлення УІК, у 2020 році серед найпопулярніших видів дозвілля у дітей є споживання відеоконтенту (перегляд ТБ-програм, фільмів, відео на Youtube). Значна частина дітей переглядає відео у вільний час щодня (44% – дивляться телебачення, 35% – передивляються відео з інших джерел, зокрема на Youtube). Натомість лише 13% опитаних дітей читають щодня».


Водночас дослідження демонструють, що діти, яким системно та регулярно батьки читають вголос, розвиваються краще і в розумовому, і в психологічно-емоційному аспектах. Зокрема, вони мають більший словниковий запас, який у свою чергу є одним із показників інтелекту. Чим частіше діти слухають книжки у «виконанні» батьків, тим краще працює їхній мозок та розвивається образне мислення, вони стають уважнішими, більш сконцентрованими. Загалом читання вголос допомагає розвивати когнітивні навички, пам’ять, збільшувати швидкість сприйняття інформації в аудіоформаті та формує емпатію.


«Цьогоріч ми вперше провели дослідження читання серед дітей від 6 років і мушу визнати: діти порушують більше проблем, ніж уявляли батьки. Маленькі читачі скаржаться, що їм не дають обирати цікаві для них книжки, більшість читає з примусу (аж 57%!) і боїться недочитати нудну книжку до кінця, а в окремих областях України дітям складно назвати письменників, крім Пушкіна і Чуковського. Більшість батьків справді прагне заохотити до читання, проте дослідження засвідчує, що, здається, потреби дітей не завжди враховуються. Заохочення може мати зворотній ефект, а значна частина батьків продовжує читати дітям книжки, на яких виховувалися або вони самі, або діти декілька поколінь тому», – застерігає начальниця аналітичного відділу Українського інституту книги Ірина Батуревич.


На переконання начальниці відділу промоції читання УІК Анастасії Євдокимової, читання вголос – це невід’ємний елемент прогресивного виховання та світовий тренд. Міжнародна організація LitWorld уже 10 років поспіль проводить Всесвітній день читання вголос #WorldReadAloudDay і заохочує до цього дорослих з усіх куточків світу.


«Завдання нашої інституції – підтримати цю глобальну тенденцію та прищепити звичку читати вголос на локальному українському рівні», – додає представниця Українського інституту книги.


Джерело: «Читомо»

Comments


Соціальні мережі
bottom of page