top of page

Невідомі малюнки Франца Кафки вже у вільному доступі


Виходить книжка-зібрання малюнків Франца Кафки, яка об’єднала майже 150 його невідомих дотепер робіт. Вони були вилучені зі сховища Швейцарського банку у 2019 році після судового позову. Крім того, малюнки митця викладено у вільний доступ.


Роботи отримали з архіву Макса Брода, близького друга та видавця Кафки, який зберіг його праці після смерті письменника 1924 року. Водночас Кафка хотів, щоб його малюнки («каракулі», як він їх сам називав) спалили разом із рукописами.


Брод проігнорував прохання друга й опублікував його романи, оповідання, щоденники, а також добірку малюнків. Проте частина документів залишалася недоступною для публіки протягом кількох десятиліть.


Брод залишив Чехословаччину 1939 року, тоді взяв із собою рукописи та малюнки Кафки до Палестини. Перед смертю в 1968 році він залишив документи своєму секретареві Естер Хоффе, заповівши передати їх «Єврейському університету Єрусалиму, муніципальній бібліотеці в Тель-Авіві чи іншій організації в Ізраїлі або за кордоном».


Іронічно, що останнє прохання видавця теж проігнорували – родина Хоффе зберігала документи Кафки замкненими у банківських сейфах в Ізраїлі та Швейцарії доти, доки у 2016 році Верховний суд Ізраїлю не ухвалив, що рукописи є власністю Національної бібліотеки Ізраїлю. Зараз вони перебувають у відкритому доступі на сайті бібліотеки.


Загалом недоступна раніше частина архіву містить 52 окремі малюнки й один повний альбом нарисів.


Франц Кафка – письменник єврейського походження. Народився у Празі, писав переважно німецькою. Літературознавці називають його одним із найвизначніших німецькомовних письменників XX століття. Левову частину творів Кафки було опубліковано посмертно і всупереч його останній волі.


Джерело: «Suspilne.media»


Comments


Соціальні мережі
bottom of page