top of page

У вільний доступ викладено документальний фільм про Василя Стефаника


Документальний проєкт про життя відомого новеліста «Василь Стефаник. Новели-ли-сти-сни» уже можна переглянути на просторах інтернету. За словами режисерки фільму Ірина Ткачук, метою стрічки було спростувати суспільне уявлення про Стефаника як про «співця селянської недолі».


«Досі, беручи до читання Стефаникові новели, більшість зупиняється на перших сторінках, мовляв, «заскладно», «нецікаво», «зовсім незрозуміла мова». Мене приваблював цей феномен, адже новели Стефаника вважають стилістично сильнішими за новели Цвейга та О’Генрі, ідеологічно вони описують душевні суперечності (а не смерть і бідність)! А ще вони наче списані з сьогодення і вказують на абсолютну позачасовість автора!» – зазначила Ірина Ткачук.


Вона додала, що «фільм про Стефаника не може бути спрощений, «затертий епітетами», адже сам Стефаник – не одноденний, а позачасовий, він не був популярним і досі непрочитаний належно, – і в цьому його культурна вартість».


Автори стрічки зазначають, що глядачів заохочують до нового знайомства зі Стефаником, художньо відтворивши фрагменти малодосліджених його новел «Моє слово», «Марія», «Сини», «Вона – Земля», «Нитка».«Постать письменника розкривали залученням харизматичних особистостей до коментарів. І запитанням, чи вдалося їм самим наблизитися до Стефаника. Для діалогів потрібно було дуже швидко орієнтуватися в темі, історичному становищі України кінця ХІХ – початку ХХ ст., літературній цінності Стефаникових новел і водночас у нестереотипних підходах у тлумаченні його життя, творчості, політичної діяльності. Не менш важливою була лінія його нащадків», – зауважила режисерка.


Ще одним засобом дослідження постаті Стефаника стала власне композиція фільму, яка вмістила принаймні 6 смислових ліній, що дозволяють ширше поглянути на Стефаника-людину.


«Початковий акцент – його європейська освіта. Серединний – інтерпретація творчого процесу Стефаника. Штрихами окреслено лінію оточення Стефаника, його тісне спілкування з Франком, Кобилянською, Крушельницькою, Черемшиною, Лесею Українкою. І паралельно заводимо мову про стосунки в родині. Одним словом, кожна лінія – це матеріал на окремі фільми, і ми навмисне динамічно переводимо глядача з однієї на іншу, щоб освіжити сприйняття, вивести його із зони комфорту, обнулити для самоідентифікації себе як культурно потужної нації», – зазначила Ірина Ткачук.


Зйомки відбувалися в Івано-Франківську, Львові, на малій батьківщині письменника Русові та в Кракові.


Нагадаємо, у 2021 виповнилося 150 років із Дня народження Василя Стефаника.


Джерело: «Читомо»

Соціальні мережі
bottom of page