top of page

У вільний доступ викладено 41 документ зі справи Валер’яна Підмогильного


Віднині вільно можна переглянути матеріали з архівно-кримінальної справи письменника Валер’яна Підмогильного. Документи розмістили Центр досліджень визвольного руху спільно з архівом СБУ до 120-річчя автора.


До збірки увійшли:

  • протокол особистого обшуку письменника;

  • анкета обвинуваченого Валер’яна Підмогильного;

  • протоколи допиту про перебування у Німеччині та Чехії;

  • постанови про конфіскацію та знищення листування письменника;

  • ордери на обшук у квартирі Валер’яна Підмогильного та його арешт;

  • обвинувальний висновок, особливості діяльності, речові докази по справі учасників «Української комуністичної партії (боротьбистів)»;

  • протокол проведення «очної» ставки між Підмогильним та письменником Епіком;

  • документ про реабілітацію Валер’яна Підмогильного та 16 учасників «Української комуністичної партії (боротьбистів)» тощо.


Також до колекції ввійшли документи з Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва та особисті документи письменника з архівів, які зберігаються у родині нащадків його дружини.


Документи містять згадки про тогочасний літературний процес та його діячів. Зокрема, в одному з протоколів допиту Валер’ян Підмогильний називає літературну організацію «МАРС» «пасивною та рихлою». В іншому протоколі цитуються слова письменника про отриману від невідомого йому адресата з Німеччини бандероль із німецькомовним перекладом двох розділів роману «Місто».


«Попри те, що ми, по суті, публікуємо матеріали про репресії культури, навіть через них видно, яким яскравим був мистецький процес того періоду», — говорить директорка Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник.

Зауважимо, що документи публікуються в межах проєкту «Репресоване мистецтво. Національна культура очима КДБ». Усі матеріали можна переглянути й завантажити на сайті «Електронний архів Українського визвольного руху».


Валер’ян Петрович Підмогильний (02.02.1901 – 03.11.1937) – прозаїк, перекладач. Був організатором і членом літературного угруповання «Ланка». Брав участь у літературній дискусії 1925–1928 років. 8 грудня 1934-го його заарештовано за приналежність до «групи письменників-націоналістів із терористичними настроями у ставленні до вождів партії». Розстріляний у 1937 році в урочищі Сандармох (нині Республіка Карелія, РФ). Реабілітований 14 грудня 1956 за відсутністю складу злочину.


Джерело: «Читомо»


Comments


Соціальні мережі
bottom of page