top of page

У харківській квартирі Шевельових створять меморіальну кімнату і літературну резиденцію


На початку літа в харківському будинку «Саламандра» запрацюють літературна резиденція і меморіальна кімната-музей, присвячені знаному письменнику й історику Юрію Шевельову.


Саме тут Почесний доктор Альбертського, Лундського, Харківського університетів та Національного університету «Києво-Могилянська академія» проживав до еміграції за кордон після війни.


Тривалий час не було відомо, у якій квартирі мешкала родина вченого, але допоміг унікальний випадок.


«У книзі спогадів Шевельова «Я – мене – мені… (і довкруги)», що вийшла наприкінці 2017 року, ми розмістили інформацію про план квартири, який випадково знайшли в бібліотеці ім. Короленка, – повідомив ініціатор проєкту, видавець Олександр Савчук. – Але ми не знали, де саме в будинку вона розташовувалася. А вже у 2019 році один iз наших читачів, професійний архітектор, звернув увагу на цей план і порівняв його з тими, що були виставлені в інтернеті – з квартир на продаж. Так було знайдено квартиру Шевельова, і почалася історія зі збором коштів. І коли надію майже втратили, до Літмузею прийшли харків’яни, які цікавилися українською літературою. Їм розповіли про задум із квартирою, і вони її придбали».


Наразі тут триває непростий ремонт. У радянські часи цей будинок на вулиці Сумській займали різні державні установи, після чого просторі «буржуазні» квартири поділили на типові міські комуналки. Відтворити автентичний вигляд помешкання тепер досить непросто, але в інтер’єрі дивом збереглися «рідні» вікна, паркет, балкон і навіть оригінальне планування.


Квартира, де мешкали Шевельови, містить 5 кімнат, тому тут вирішили облаштувати не тільки невеликий музей, а й літературну резиденцію для проведення різних культурних заходів – зустрічей, презентацій, семінарів. Якраз її і планують відкрити ще до початку літа.


«Що стосується меморіальної кімнати, –то це 8-метрове приміщення, куди змушені були переселитися Шевельов із мамою після приходу радянської влади, хоча їм належала вся ця квартира, – уточнив Олександр Савчук. – На її облаштування, наповнення знадобиться час. А якісь перші заходи, мініекскурсії плануємо проводити вже восени».


Допомагають реалізувати цей проєкт ініціативна група Літературного музею, фонд Сергія Жадана і просто небайдужі люди.


Джерело: «НСПУ»

Comments


Соціальні мережі
bottom of page