top of page

Читати чи дивитися: рейтинг книжок, що варті й одного, і іншого


Читати чи дивитися – одвічне питання. Точної відповіді світ не знає й досі, адже вона завжди суб’єктивна та залежить від багатьох факторів: режисера, що екранізує твір, сценариста, акторів, урешті-решт, від уяви читача/глядача. У нашій сьогоднішній добірці – екранізовані твори, які варто прочитати, навіть якщо вже встигли переглянути фільми за їхніми мотивами.


«І будуть люди» Анатолія Дімарова


На основі книжки Анатолія Дімарова «І будуть люди» зняли 12-серійний серіал, який вже визнали найкращою родинною сагою. У ці серії вклали зміст 976 сторінок роману, що читається на одному подиху: красива мова, яку хочеться всотувати, глобальна та локальна історія нашого народу, різні й неоднозначні характери героїв, де можна обрати та відчути, хто із них ближчий за духом і цінностями.

Цікаво, що після виходу роману на Анатолія Дімарова посипалися доноси. Письменник зрозумів, що писати йому не дадуть і став геологом – протягом 40 років він досліджував гори.


«Вбивство у «Східному експресі» Агати Крісті


Агату Крісті знають навіть ті, хто не прочитав жодної її книжки (якщо такі, звичайно, є). Сотні тисяч людей у світі знайомство з авторкою починали саме зі «Вбивства у «Східному експресі».

Екранізацій цього детективу було декілька, але кожного разу читачі та глядачі радять: перед тим, як дивитися будь-яку із них, прочитайте оригінал, де Еркюль Пуаро розслідує вбивство у поїзді, і зрозуміло, що злочинець – хтось із пасажирів, бо ніхто не мав можливості залишити вагон.


«Заборонений» Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова


Боротьба Стуса з тоталітарною системою почалася 4 вересня 1965 року, коли на прем’єрі фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» він разом із В’ячеславом Чорноволом, Іваном Дзюбою та іншими виступили проти арештів інтелігенції. Санкції були блискавичними: Стус був відрахований з аспірантури, його збірку віршів вилучили, а сам він отримав клеймо «заборонений».

У книжці постать поета показана через спогади важкохворої колишньої співробітниці КДБ, яка багато разів зустрічалася зі Стусом, особливо в останні дні його життя.

Кінопрем’єра стрічки «Заборонений. Історія життя і боротьби Василя Стуса» відбулася у 2019 році. Після перегляду фільму багато українців вирішили перечитати твір, щоб зберегти відчуття епохи й духу того часу.


«Крадійка книжок» Маркуса Зузака


Зобразити смерть у фільмі досить складно (хоча спроби, звісно, були), а от читати історію маленької дівчинки Лізель часів фашистської Німеччини від такого імені надзвичайно захопливо, а місцями моторошно і страшно. Небезпека, у якій вимушені жити герої, відчувається фізично. Але де смерть, там є місце дружбі, сміливості та вірності, а ще книжкам, які стають єдиною розрадою Лізель.

Автор-австралієць показує цікаву історію з незвичайного ракурсу та закохує у свою книжку.


«Води слонам» Сари Груен


Якщо хочете відчути себе за лаштунками цирку чи навіть вийти на арену – беріться за книжку «Води слонам». Ветеринарний лікар Джейкоб після загибелі батьків у автокатастрофі має самостійно шукати шлях у житті. Він опиняється в цирку й разом із ним мандрує світом.

У часи Великої Депресії цирки не користувалися популярністю публіки: через брак коштів тварин годують падаллю, працівникам затримують зарплату, а «зайвих» просто викидають із поїзда. Хлопця чекають, пригоди, втрати, кохання та безмежна любов до слонів.


«Персеполіс» Маржан Сатрапі


«Персеполіс» – соціальний комікс, анімаційна екранізація якого була номінована на «Оскар». Це автобіографічна історія іранки Маржан, що дорослішає на фоні Іранської революції та активної фази війни з Іраком. Батьки відправляють дівчину вчитися до Австрії, але й там реальність далека від світу, де всі рівні. Догми консервативного ісламського світу переплітаються з нелогічними вчинками дівчинки, що зростає прямо на сторінках коміксу.

«Три метри над рівнем неба» Фредеріко Моччіа


Книжка, про яку чув кожен другий підліток, стала основою відомого фільму про юнацький максималізм. Історія має класичний сюжет: кохання між гарною дівчинкою Бабі та шибайголовою Степом, напружені стосунки дітей та батьків, вірні та не дуже друзі, надія й розчарування.

У незвичній подачі в антуражі Італії ця історія має право на життя і в друкованій, і в екранізованій формах.


«Престиж» Крістофера Пріста


Друкована новинка 2021 року, яку ви, ймовірно, вже бачили на екрані. Двоє талановитих ілюзіоністів ХХ століття влаштовують справжню гонитву за славою та прихильністю публіки. Вони підкуповують інженера та не соромляться красти ідеї один в одного. Ця боротьба стає поштовхом для розвитку трюків на межі технологій, на певному етапі якої долучається навіть геніальний Нікола Тесла. Усе закінчиться трагедією, яку ніхто не міг передбачити.


«Код да Вінчі» Дена Брауна


Легенда, у яку світ повірив настільки, що примусив боротися з нею навіть Ватикан. Чудовий фільм та неймовірно крута книжка, де питань більше, ніж відповідей, а ще містичні загадки й таємниці Лувру, що наштовхують професора симвології Гарвардського університету Роберта Ленгдона на розкриття вбивства та розгадування загадки, яку століттями оберігало братство «Пріорат Сіону». Ідеться, звичайно, про таїну священного Грааля.

Цікаво, що Ден Браун готує продовження бестселера, і цього разу головна жіноча роль дісталася партнерці Ленгдона – професорці криптології.


«Хід Королеви» Вальтера Тевіса


За твором американського письменника Вальтера Тевіса зняли серіал, який став найпопулярнішим за всю історію платформи «Netflix». У цій книжці, що побачила світ у 1983 році, усе, як ми любимо: залежна від алкоголю та пігулок сирота перевертає шаховий світ і доводить, що вона є новою шаховою королевою.

Сам автор відразу після виходу видання зазначив, що його новий твір – «шаноба усім розумним жінкам».


Джерело: «Yakaboo»

Comments


Соціальні мережі
bottom of page