top of page

Інститут національної пам’яті та «Історична правда» випустили документальний цикл про політв’язнів


Український інститут національної пам’яті та «Історична правда» презентували спільний проєкт – документальний цикл про українських дисидентів-політв’язнів: Ірину Стасів-Калинець, Миколу Руденка та Святослава Караванського.


Документальний цикл складається з трьох короткометражних фільмів. Усі вони найближчим часом будуть доступні для вільного перегляду на офіційному ютуб-каналі Інституту та офіційній сторінці у фейсбуці.


У 2020 році виповнюється 100 років від дня народження Святослава Караванського та Миколи Руденка, а також 80 років, як народилася Ірина Стасів-Калинець. Герої циклу є представниками дисидентського руху – вихідцями з різних регіонів України: Ірина Стасів-Калинець – зі Львова, Святослав Караванський – з Одеси, а Микола Руденко – з селища Юр’ївка на Донбасі.


Ці люди є «виразниками суспільної активності та руху гуманітарної інтелігенції, яка на той час репрезентувала боротьбу проти русифікації та за відродження національної культури українців», зазначив під час презентації Олег Бажан, старший науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук. Він також зауважив: документальний цикл показує, що дисидентський рух охоплював усю Україну, а не обмежувався «націоналістичним» Львовом чи Києвом.


Як розповіла під час презентації Любов Крупник, продюсерка документального циклу, авторка ідеї, співробітниця УІНП та модераторка заходу, ці фільми є внеском у те, щоб у медійному просторі більшало героїв, які справді багато зробили для здобуття Україною незалежності та є носіями цінностей, які варто наслідувати.


«Цикл дещо, напевно, консервативний, але водночас може заохотити прочитати про цих людей більше. Головна функція всього, що ми робимо в останні роки, – це заохотити людей до розуміння, що минуле – це дуже цікаво й дуже складно. Очевидно, ми багато речей спростили. Це було живе суспільство, не ідеальне. І ми не перший раз пробуємо показати людей із підручника звичайними, простими людьми», – розповів Вахтанг Кіпіані, ведучий фільму, засновник та головний редактор «Історичної правди».


Послухати виступи учасників презентації можна у записі нижче.
Comentários


Соціальні мережі
bottom of page