top of page

В Сумах презентували книгу-альбом “Корінням із Сумщини”


Суми Еллада видавництво Корінням із Сумщини Бондаренко

У вівторок, 23 травня, в літературній вітальні конгрес-центру СумДУ відбулася презентація книги-альбому “Корінням із Сумщини”, серію ліноритів (гравюр) для якої створив член Національної Спілки художників України Микола Бондаренко, а тексти – відомий краєзнавець Олександр Капітоненко. Книга вийшла друком у “Видавничому будинку “Еллада” за підтримки управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської облдержадміністрації.

“Корінням із Сумщини” - це портретна галерея наших земляків, які не сприйняли радянську владу і в різний час, починаючи від революції 1917 року, змушені були виїхати за кордон. У книзі розповідається про 70 вихідців із Сумщини – поетів, письменників, художників, громадсько-політичних і церковних діячів, а також інженерів, педагогів, композиторів, лікарів, філософів, меценатів. В їх числі - зірки світового масштабу: Давид Бурлюк - батько українського футуризму, художник, поет, шоумен; Степан Тимошенко - всесвітньо відомий вчений у галузі теоретичної та прикладної механіки; Іван Багряний - письменник, художник, громадсько-політичний діяч еміграції; Олександр Олесь - поет, драматург, прозаїк, перекладач; Василь Кричевський - відомий український художник та архітектор, професор.

У презентації взяли участь: керівник апарату Сумської облдержадміністрації Дмитро Живицький, начальник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської ОДА Сергій Над’ярний, директор департаменту комунікацій та інформаційної політики Сумської міської ради Антоніна Кохан, керівники обласних комунальних закладів культури, представники обласних організацій Національної Спілки письменників України і Національної Спілки художників України, краєзнавці, представники Охтирського і рідного для Миколи Бондаренка Буринського районів.

“Впевнено можна сказати, що альбом “Корінням із Сумщини” увійде в мистецьку скарбницю України як один із найкращих творчих здобутків. Тут поєднані висока художня майстерність Миколи Бондаренка, глибока історична основа і велика дослідницька, краєзнавча, пошукова робота. Такі речі народжуються раз на десятиліття, - зазначила у своєму виступі Інна Щербина, директор-головний редактор “Видавничого будинку “Еллада”. - Колектив нашого видавництва втілює в життя вже третій мистецький проект Миколи Бондаренка. Дві з раніше виданих книг - “Слово о полку Ігоревім” та “Україна–1933: кулінарна книга” - стали надбанням державного музейного фонду, вони є сертифікованими експонатами Музею книги і друкарства України. Ми впевнені, що новий альбом так само чекає заслужене визнання. В народі кажуть: без коріння саду не цвісти. Ми пам’ятаємо своє коріння, як і наші земляки, що змушені були покинути рідну землю століття тому назад. І книга, яку сьогодні ми тримаємо в руках, наживо це доводить».

Керівник апарату Сумської облдержадміністрації Дмитро Живицький розповів, що коли на розгляд обласної експертної ради з книговидання були представлені матеріали книги “Корінням із Сумщини”, всі члени ради одноголосно підтримали цей творчий проект.

“З підготовки цієї книги була проведена дуже фундаментальна робота, автор працював над гравюрами і краєзнавці збирали матеріали протягом більше 10 років. Дуже важливо, що ми сьогодні можемо долучитися і підтримати такі видання, розказати наступним поколінням і згадати видатні постаті - хтось більш знаменитий, хтось менш відомий, але це важливо і для патріотичного виховання молоді, і для збереження історичної пам’яті про наших земляків. Розуміючи значення для області подібних проектів, Сумська обласна державна адміністрація збільшує підтримку місцевого книговидання. Якщо за останні роки на ці заходи було виділено близько півмільйона гривень, то в цьому році ми плануємо виділити мільйон, щоб підтримати такі фундаментальні, потужні творчі роботи”, - сказав Дмитро Живицький. Він також висловив подяку авторам і видавництву за створення книги “Корінням із Сумщини” і вручив Миколі Бондаренку та Олександру Капітоненку Почесні грамоти за високий патріотизм, збереження історичної пам’яті та вагомий особистий внесок у створення культурно-історичного надбання України.

Художник Микола Бондаренко поділився творчим задумом серії портретів “Корінням із Сумщини”. За його словами, коли після здобуття Україною незалежності і відкриття архівів стала з’являтися інформація про наших земляків-емігрантів, про їхні долі та досягнення, він був вражений, що стільки відомих у світі людей є вихідцями із Сумського краю.

“Це зібрання портретів - своєрідне самоствердження Сумщини в інтелектуальному плані. Нам треба більше розповідати про цих людей і робити прив’язку до нашого краю, - переконаний Микола Бондаренко. - Наприклад, Степан Тимошенко - це вчений рівня Едісона. Чому б не запропонувати Сумському державному університету заснувати відзнаку чи премію для талановитих студентів імені Степана Тимошенка? Або інша пропозиція: цього року відзначається 100-річчя Української академії образотворчого мистецтва та архітектури, і можливо було б заснувати мистецьку премію імені Георгія Нарбута, який був одним із її фундаторів. Адже насправді мало хто знає, що і Степан Тимошенко, і Георгій Нарбут - вихідці з Сумщини. А скільки було поетів, письменників, художників, економістів, бізнесових людей талановитих, які наважилися виїхати, не знаючи мови, не маючи фаху, і зуміли навіть в еміграції досягти визнання”.

Микола Бондаренко підкреслив, що завдячує обласній і районній владі за підтримку творчої діяльності та книговидання, а “Видавничому будинку “Еллада” митець висловив подяку за високий рівень виконання книги.

Про самі гравюри художник розповів стисло, окресливши лише основну символіку композиції та кольорів. Він зазначив, що художнє мистецтво - “мовчазне”, оскільки в роботі повинно бути сказано все, що хотів передати митець. У випадку з ліноритами Миколи Бондаренка - так і є. В цьому могли переконатися гості презентації, які зацікавлено переглядали книгу, зображення гравюр на великому екрані та після завершення заходу підходили до художника за автографом.

Презентація книги відбулася, проте на цьому творчі проекти “Видавничого будинку “Еллада” і Миколи Бондаренка не зупиняються. Наразі триває робота з підготовки двох наступних мистецьких видань, які до кінця року планують представити сумчанам.

Про автора. Микола Михайлович Бондаренко - член Національної Спілки художників України. Займається станковою графікою, екслібрисом, ілюстрацією, виконує роботи у техніці ліногравюри (лінорит). У творчому доробку художника понад 500 ліноритів і стільки ж екслібрисів. Широко відомі, зокрема, цикли робіт: "Корінням із Сумщини", "Слово о полку Ігоревім"; "Шевченкіана", "Знищені храми Буринщини", “Лісова пісня” та інші. За унікальний за ідейним і художнім задумом цикл робіт "Україна –1933: кулінарна книга" Микола Бондаренко нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня.

Соціальні мережі
bottom of page