top of page

Книга про Голодомор лауреата Пулітцерівської премії вийшла з обкладинкою сумського художника


видавництво издательство Голодомор Бондаренко

Лауреат Пулітцерівської премії Енн Епплбаум (Аппельбаум) написала книжку про Голодомор під назвою "Червоний голод. Війна Сталіна проти України". Зараз книга доступна в електронному форматі Kindle Edition на Amazon. Обкладинкою для своєї книги письменниця обрала один із циклу графічних малюнків (ліноритів) «Україна – 1933: кулінарна книга» художника із Буринського району Сумської області Миколи Бондаренка.

У своєму фейсбуці Епплбаум написала, що у друкованому форматі книжка вийде в жовтні 2017 року. "Вона про історію, але історія - це те, що потрібно для розуміння політики сьогодення", - розповідає про книгу письменниця.

В анотації до видання сказано, що у 1932-1933 роках майже чотири мільйони українців загинули від голоду, будучи навмисно позбавленими їжі. З безпрецедентною увагою і детально автор книги “Червоний голод” досліджує один із найбільш руйнівних епізодів в історії ХХ століття - як це сталося, хто був відповідальний і які були наслідки. Книга спирається на масив архівних матеріалів, свідоцтва очевидців, а також роботи українських вчених у всьому світі. Вона включає в себе історії тих, хто вижив під час Голодомору, описує те, на що здатні люди, коли втрачають розум від голоду. Книга показує, як радянська держава безжально використовувала пропаганду, щоб настроїти сусідів один проти одного, наказуючи знищувати нібито «контрреволюційні елементи». Автор також розповідає про дії екстраординарних людей, які зробили все можливе, щоб полегшити страждання інших від голоду.

Обкладинка друкованого видання, що побачить світ напередодні 85-х роковин Голодомору, планується в іншому дизайні, але наразі книга Енн Епплбаум поширюється в електронному форматі з авторською ліногравюрою Миколи Бондаренка. На ній драматично у своїй простоті зображено пусту миску з ложкою на чорному тлі, і поверху миски, ніби перекреслюючи все, лежить гострий ніж.

Письменниця розмістила зразки дизайну книги у своєму фейсбуці, і ось які відгуки від англомовних читачів з різних країн здобула обкладинка з тематичною гравюрою:

“Досконалий дизайн книги. Всі елементи - проста гравюра. З чашею і українською кирилицею. Дивіться! Ви можете судити про книгу по її обкладинці. Добре зроблено для всіх зацікавлених”.

“Дуже драматична обкладинка! Ми з нетерпінням очікуємо цю книгу в нашу колекцію!”

“Дизайн абсолютно досконалий. Це свого роду данина поваги всім українським художникам, убитим сталінським режимом”.

“Ця обкладинка говорить про вбивчі наміри Сталіна під час голоду. Його колективізація сільського господарства на Україні мала дві мети. Першою була побудова комунізму в сільській місцевості та збільшення виробництва продовольства для експорту та харчування міського населення (воно не працювало в міру того, як виробництво різко падало). Друга мета - зруйнувати українську ідентичність і культуру за допомогою політики соціально сконструйованого геноциду”.

Слід зазначити, що книга-альбом із серією графічних робіт Миколи Бондаренка «Україна – 1933: кулінарна книга» побачила світ у «Видавничому будинку «Еллада» (м. Суми) у 2008 році. Кожний малюнок (у циклі їх 89) тяжким болем озивається в серці кожного, хто споглядає гравюри. Зразок видання став експонатом Музею книги і друкарства України.

Для довідки. Енн Епплбаум - автор книги "Червоний голод. Війна Сталіна проти України" - народилася у Вашингтоні, закінчила з відзнакою Єльський університет, після чого навчалася в Лондонській школі економіки й Оксфордському університеті. Працювала оглядачем і членом видавничої ради газети The Washington Post, пізніше - заступником головного редактора британського журналу The Speсtator. У кінці 80-х років вона переїхала до Варшави, де в 1992 році вийшла заміж за польського політика Радислава Сікорського. У 2003 році вийшла її найвідоміша книжка "Історія ГУЛАГу", за яку Епплбаум була удостоєна Пулітцерівської премії. У 2012 році з'явився новий бестселер Епплбаум - книжка "Залізна завіса. Придушення Східної Європи. 1944-1956". Після цього вона впритул взялася за книжку про український Голодомор.

Соціальні мережі
bottom of page