top of page

В Україні започаткували нову літературну премію в жанрі нон-фікшн


видавництво літературна премія нон-фікшн

В Україні створили нову літературну премію для авторів нон-фікшну. Її вручатимуть щороку за кращу книжку українського автора, яка інтерпретує і аналізує факти, явища суспільного життя, історії, природи чи мистецтва. Про це стало відомо на 24-му Форумі видавців у Львові.

Про створення премії було оголошено на презентації «Нон-фікшн: між актуальним і злободенним. Критична картографія».

Літературний критик та журналіст Костянтин Родик розповів, що для підтримки наших українських авторів, які реалізують себе у нон-фікшн літературі, виникла ідея заснувати премію, яка мусила б нагадувати Пуліцерівську премію. Тож Міжнародний благодійний фонд «Смолоскип» та Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» за ініціативи письменника, міжнародного консультанта з проблем навколишнього середовища Володимира Тихого і його сина заснували премію «Non-фікшн».

Щорічна премія «Non-фікшн» буде вручатися «За кращу книжку вітчизняного автора, яка висвітлює, інтерпретує і аналізує факти і явища суспільного життя, історії, природи або мистецтва». Гасло премії: «Невигадане відкриває реальний світ».

Премії лауреату і фіналісту вручає Міжнародний благодійний фонд «Смолоскип».

Премія лауреату ― 40 тис. грн.

Премія фіналісту ― 25 тис. грн.

Спонсори премії надали достатнє фінансування для вручення премій за книжки, видані протягом 2017 (премія «Non-фікшн-2017»), 2018, 2019 і 2020 років. Фонд «Смолоскип» приймає благодійні пожертви для вручення премій після 2020 року.

Відбір книжок до короткого списку, оцінювання книжок із нього і визначення лауреата та фіналіста здійснює Журі Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» за спеціальною процедурою, погодженою з Міжнародним благодійним фондом «Смолоскип». Оголошення результатів конкурсу відбувається одночасно з оголошенням результатів рейтингу «Книжка року».

Умови прийому книжок-учасників:

  • Автор є громадянином України;

  • Книжка не є перевиданням;

  • Книжка видана протягом року конкурсу;

  • Наклад книжки не менше 500 примірників;

  • Видавництво та/або автор передали (передадуть) не менше 50 % накладу для продажу у книгарнях;

  • Текст в достатній мірі підкріплений документами, базується на визнаних наукових фактах, свідченнях і ін.

Оригінальні наукові роботи до участі в конкурсі не приймаються.

Книжки, які увійшли в «короткий список», оцінюватимуться, перш за все, за такими характеристиками:

актуальність теми для розвитку сучасної України в демократичному, національно-свідомому напрямку;

новизна та/або глибина розкриття теми, введення в обіг маловідомих фактів, добре обґрунтовані концептуальні узагальнення та інтерпретації;

стиль, доступність викладу, здатність зацікавити читачів, найперше молодь.

Ростислав Семків, виконавчий директор Міжнародного благодійного фонду «Смолоскип»:

«По суті, це історична подія, не боюся казати ці слова. Насправді на початку всі премії мало кому відомі, завжди є певний скепсис, наскільки це довго втримається. Я думаю, що вже наступного року, коли будуть вручати цю премію, про неї заговорять значно більше, масштабніше, тому що вона унікальна у своєму роді. Це премія за книги не художньої літератури спрямована на актуалізацію виробництва саме нашого продукту.

Ті автори та авторки, які пишуть у різних жанрах нон-фікшн, а це зараз досить широкий спектр ― від мотиваційної літератури до філософської есеїстки, мемуаристика, біографії й так далі. Ці автори тепер також мають за що змагатись. Я переконаний, змагання у цьому конкурсі буде досить серйозним, зважаючи на чималий грошовий обсяг премії. Це буде магнетизувати інтерес. Наступні чотири роки премія точно буде, але я переконаний, що вона має і дальшу перспективу, і «Смолоскип» буде докладати для цього усі можливі зусилля, а може і ще знайдуться люди, які захочуть її підтримати».

Джерело: "Читомо"

Соціальні мережі
bottom of page