top of page

Діаспора США повертає в Україну книги, вивезені емігрантами


Українська діаспора США повертає в Україну унікальні книги, які забрали із собою за кордон українські політичні емігранти, повідомляє Gazeta.ua з посиланням на radiosvoboda.

В Україні уже прийшли десятки посилок з книгами українською, англійською, а також італійською, французькою, німецькою, португальською мовами зі США. Близько двохсот книг волонтери описали і формують каталог, який буде доступний в інтернеті.

Серед цих книг "Кобзар" Тараса Шевченка та "З вершин і низин" Івана Франка, видані у Львові у 1920 році. Їх як найбільшу родинну цінність вивезли з собою українці, які змушені були покинути батьківщину в 1944 році. Також передали словники, прижиттєве видання Хемінгуея, книги видані у радянський час для українців за кордоном, історичну та дитячу літературу.

"Перераховуємо, скільки у пачці книг, описуємо – автор, назва, місце видання, рік, кількість сторінок і окремо виносимо тематику. Це - збірка, а не колекція. Нам потрапило видання Господарської академії, і у книзі знайшли диплом Олексія Козловського, оригінал. Олексій Козловський – один із офіцерів УНР. Це музейна річ", – розповів бібліотекар Іван Радковець.

"Є бібліотека, яка залишилась по українському художнику в США, люди не мають можливості сюди відправити їх. Це півтори тонни книг. Нам потрібно знайти 1300 доларів, щоб їх переслали. 90% – це унікальні книжки", – каже волонтер Андрій Салюк.

Книги були вивезені із третьою хвилею еміграції українців на Захід у 1940-1950-х роках. Вона охопила переважно інтелігенцію. Саме ці люди зберегли за кордоном українську мову, культуру, створили українські організації, зібрали цікаві бібліотеки.

Читайте також: До дня народження Івана Багряного, видатного українця родом із Сумщини

Соціальні мережі
bottom of page