top of page

Лауреат Пулітцерівської премії презентувала книгу про Голодомор з ілюстраціями сумського художника


видавництво Микола Бондаренко Голодомор Енн Еплбаум

Однією з головних подій осені в англомовному книжковому світі став вихід у жовтні нової книги лауреата Пулітцерівської премії Енн Еплбаум "Червоний голод: Сталінська війна в Україні" (англ. Red Famine Stalin's War on Ukraine). В якості оформлення для обкладинки письменниця обрала графічні малюнки (лінорити) з циклу «Україна – 1933: кулінарна книга» художника із Буринського району Сумської області Миколи Бондаренка, повідомляє “Видавничий будинок “Еллада”. 20 листопада відбулася презентація видання в Києві, а також з автором книги зустрівся президент Петро Порошенко.

Енн Еплбаум – відома журналістка та дослідниця Східної Європи, за книгу про ҐУЛАҐ її було удостоєно Пулітцерівської премії. Презентації нової книги про Голодомор вже відбулися у Вашингтоні (США), у Торонто (Канада), інших містах за кордоном. 20 листопада Енн Еплбаум презентувала свою книгу в Києві.

"Книга пояснює радянську політику щодо України. Стає зрозумілим підгрунтя Голодомору і також те, що для Сталіна Україна була екзистенційною проблемою. Це не було те саме, як щодо інших республік, як Таджикистан чи Вірменія, це була особлива проблема для Сталіна. Він розумів, що несприйняття комунізму може вплинути на Москву, що практично сталося у 1918-му. Він боявся. Що я і хотіла передати в назві, що книга – більше, ніж про 1932 рік", – розповіла письменниця.

За словами Енн Еплбаум, книга не випадково починається з подій 1917 року, це свідомий крок, щоб показати, що український рух за незалежність, який відкрито почався в часи революції в Російській імперії, був чинником історії. Голод частково був відповіддю на той рух. Це було намагання Сталіна знищити незалежну Україну, знищити саму можливість суверенної України.

Автор книги вважає, що сьогодні дуже важливо розуміти історію України та її складних відносин із сусідом - Росією, яка тоді також була частиною Радянського Союзу, але сучасна Росія перебрала на себе спадщину Радянського Союзу і зараз там починають позитивно говорити про радянські часи. Письменниця переконана, що сучасна російська еліта вважає Україну загрозою для своєї влади так само, як Сталін вважав Україну загрозою для своєї влади.

Під час перебування Енн Еплбаум у Києві з нею зустрілись Президент Петро Порошенко разом з дружиною Мариною Порошенко. Письменниця подякувала Главі держави за запрошення та можливість зустрітись і подарувала йому примірник своєї нової книги.

«Я хочу подякувати за Вашу тверду і міцну позицію із захисту свободи і демократії у Східній Європі загалом, і в Україні зокрема», - сказав Петро Порошенко.

За словами Президента, презентація в Україні нової книги «Червоний голод. Війна Сталіна проти України» приверне увагу не лише українців, але й людей з багатьох країн світу до нашої історії. Він зауважив, що це також важливо для нашого майбутнього та для того, щоб двері Європи лишались відчиненими для нас.

Книга вийшла англійською мовою, планують зробити переклад українською, можливо, буде і російський варіант.

Важливо, що при написанні книги «Червоний голод. Війна Сталіна проти України» Енн Еплбаум співпрацювала з українськими науковцями, істориками, а для оформлення обкладинки видання було використано авторську ліногравюру сумського художника Миколи Бондаренка з його серії робіт про Голодомор. На ній драматично у своїй простоті зображено пусту миску з ложкою на чорному тлі, і поверху миски, ніби перекреслюючи все, лежить гострий ніж.

Видавці з Лондона після виходу книги один примірник надіслали й Миколі Бондаренку з подякою за співпрацю. “Дуже дякуємо за Ваш внесок у цей проект. Сподіваємося, Вам сподобалася обкладинка!”, - йдеться в листі від Penguin Random House.

Слід зазначити, що видання серії графічних робіт Миколи Бондаренка «Україна – 1933: кулінарна книга» побачило світ у «Видавничому будинку «Еллада» (м. Суми) у 2008 році і стало експонатом Музею книги і друкарства України. Наразі готується перевидання книги з перекладом англійською мовою.

Фото: “Радіо Свобода”, прес-служба президента України

Соціальні мережі
bottom of page