top of page

Друге видання "Україна-1933: кулінарна книга" передано до Меморіалу жертв Голодомору


Голодомор Україна Микола Бондаренко Видавничий будинок Еллада

Книгозбірня Меморіалу жертв Голодомору поповнилася виданням «Україна – 1933: кулінарна книга. Пам'ять людська», що побачило світ у «Видавничому будинку «Еллада» (м. Суми). Це друге видання, доповнене перекладом англійською мовою.

Книгу можна умовно поділити на три частини. Графічна серія художника – 89 гравюр із «кулінарними рецептами», до яких змушені були вдаватися люди, щоб вижити. Спогади очевидців Голодомору розширюють сприйняття графічних робіт. Архівні документи доповнюють загальну картину Голодомору на прикладі сучасного Буринського району Сумської області.

«Починаючи цикл робіт гравюрою, на якій зображено ключки, за допомогою яких штирхачі шукали закопані селянами продукти після того, як збирали зі столу останні крихти. Кожну ключку художник добавив радянською символікою, адже у свідомості українського селянина серп і молот досі асоціюється зі словами «смерть і голод». Кожен графічний аркуш супроводжується текстом : «Україна – 1933». Роль лапок у тексті гравюр виконують червоні зірки, які постійно нагадують про перебування в той час нашої Батьківщини в «зоні». Це про неї мудро сказав свого часу Євген Сверстюк: “Всі ми були в зоні, одні – по той бік, інші – по цей”», - зазначає мистецтвознавець Петро Нестеренко.

Нагадаємо, перше видання серії графічних робіт Миколи Бондаренка «Україна – 1933: кулінарна книга» було надруковано у «Видавничому будинку «Еллада» у 2008 році і стало експонатом Музею книги і друкарства України. Нещодавно вийшло друге, доповнене видання книги з перекладом англійською мовою.

Соціальні мережі
bottom of page