top of page

СБУ виклала у вільний доступ документи про розстріли Курбаса й Зерова


Служба безпеки оприлюднила документи з архівів Комітету державної безпеки СРСР, які містять факти терору та репресій проти українців. Також там міститься інформація про долі представників Розстріляного відродження – культурного та літературно-мистецького покоління 20-х і 30-х років.

«Жертвами терору 1937–1938 років стали понад 260 тисяч українців. Більшість із них було розстріляно, їхнім родинам повідомляли про смерті від інфарктів і серцевих нападів. Існувала навіть окрема директива – з родичами розстріляних говорити усно, а дату смерті в довідках ставити довільно, у межах 10 років після арешту», – сказано в повідомленні.

У СБУ заявили, що архів публікується з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій (17 травня). Колекція документів під назвою «Приховування правди про жертви Великого Терору» містить 32 документи: записки працівників КДБ, акти про виконання вироків, розписки тощо.

Зокрема, документи стосуються доль режисера Леся Курбаса, письменника Миколи Зерова й Андрія Паніва.

«Наприклад, точна дата розстрілу українського режисера Леся Курбаса – 3 листопада 1937 року. Хоча за документами він нібито загинув у таборах у 1942-му. І через 19 років після реальної смерті Курбаса в архівах КДБ Архангельскої області з’явиться висновок: скасувати розстріл через відсутність складу злочину», – додали в СБУ.

Джерело: «Читомо»

Соціальні мережі
bottom of page