top of page

Оце так артефакт! В Ірландії знайшли ручку, якій 1000 років


Археолог, яка проводила розкопки в кільцевому форті ХІ століття в Ірландії, виявила найстарішу чорнильну ручку в історії цієї країни. Дуже незвичайно, що знайдений артефакт був світським робочим інструментом, який, мабуть, використовували для написання юридичних документів.


Найстаріша відома чорнильна ручка Ірландії, яку створили приблизно 1000 років тому, була виявлена археологом Мішель Комбер із Національного університету Ірландії (NUI) у Голуеї. Доктор Комбер знайшла артефакт у рингфорті Кахерконнелл-Кашел у графстві Клер.


Чорнильна ручка має порожнистий кістяний корпус та перо з мідного сплаву. Оскільки рингфорти були будинками багатих землеробів-правителів, то логічно, що пристрій знайдено в такому місці. Але що незвичайно у цьому відкритті, за словами доктора Комбер, так це те, що ручка була знайдена «у світському середовищі», а не в релігійному.


Ручки та інше письмове приладдя зазвичай виявляють в ірландських релігійних місцях, де писарі копіювали старіші тексти, як-от добре ілюстрована Кельська книга 800 р. н. е., що є безцінним прикладом середньовічних навичок ірландської каліграфії.


Доктор Комбер доручила археологу-експериментатору Адаму Парсонсу виготовити копію пера, щоб визначити, чи артефакт міг функціонувати як інструмент для письма або, точніше, «занурювальне перо». Усередині ручки немає резервуара для чорнила, на відміну від ручок із пір’я, що були набагато популярнішими в ХІ столітті. Отже, ручка з Кахерконнелла є унікальною своїм принципом дії.


Доктор Комбер повідомила, що це «найбільш ранній закінчений зразок композитної ручки, колись виявлений на Британських островах». І ця ручка, імовірно, використовувалася для запису родоводів та торгової інформації.


Каліграф та історик Тім О’Ніл сказав, що дизайн ручки «добре підходить для тонкої роботи, можливо, навіть для малювання тонких ліній».


Джерело: «НСПУ»

Comments


Соціальні мережі
bottom of page