top of page

Про лідера кримськотатарського національного руху Мустафу Джемілєва знімають фільм


В Україні тривають зйомки ігрового кінопроєкту «Киснева станція», який розповість про один із переламних епізодів у житті Мустафи Джемілєва.


У стрічці «Киснева станція» йдеться про події літа 1980 року. Мустафа Джемілєв відбуває чотирирічне заслання у якутському селищі Зирянка, де працює на кисневій станції. Щодня він наповнює киснем іржаві балони й котить їх на причал. Це монотонна та виснажлива робота, і в ній він уподібнюється до міфологічного Сізіфа. Сізіф тут – радянський дисидент, який продовжує боротьбу в безнадійній ситуації.


Це вже другий повнометражний фільм Івана Тимченка. Роль Мустафи Джемілєва виконає актор Борис Орлов. Сценарій створив відомий український письменник Михайло Бриних.


«В історії Мустафи Джемілєва мене зацікавила саме ось ця міфологічна, екзистенційна проблематика. Колись Альбер Камю намагався відповісти на запитання: чи може Сізіф бути щасливий? В яку саме мить Сізіф здатен відчути і зрозуміти, що таке щастя? Власне, сценарій фільму «Киснева станція» і почався як спроба знайти відповідь на це питання – завдяки життєвому прикладу Мустафи Джемілєва», – розповідає сценарист.


Робота над проєктом почалася п’ять років тому після знайомства творчої групи особисто з Мустафою Джемілєвим. Протягом року тривали інтерв’ю, в яких герой докладно розповідав про своє життя, боротьбу, друзів і ворогів. Цінними були також спогади його дружини Сафінар Джемілєвої.


Режисер фільму Іван Тимченко зазначає: «Про що цей фільм? Про сильну внутрішню свободу. Але водночас це й історія кохання, бо як інакше? Починалося все навіть не з ідеї, а з доволі болісного усвідомлення, що українці небагато знають про боротьбу кримськотатарського народу за своє право повернутися на рідну землю, і про те, хто такий Мустафа Джемілєв. Нині це дуже актуальна для нас історія, і це історія перемоги, яка надихає. Так, у нас зараз недостатньо військової потуги, щоб змусити Росію забратися геть з окупованих українських територій, але от саме ця модель поведінки, модель опору, яку обрав свого часу Мустафа Джемілєв, – це те, чого Росія та всі інші тоталітарні країни бояться найбільше».


Наразі зйомки тривають на різних локаціях у Києві, а також плануються й в інших регіонах України. Творча команда планує завершити знімальний процес до осені 2021 року, а навесні 2022 показати фільм на фестивалях. Українські глядачі побачать «Кисневу станцію» вже наприкінці 2022 року.Стрічка створюється за підтримки Державного агентства України з питань кіно і Міністерства культури та інформаційної політики України.


Джерело: «Читомо»

コメント


Соціальні мережі
bottom of page