top of page

Сумчанам представили книгу про антирадянські повстання 1930-х років


В Сумах 23 лютого пройшла презентація книги про перебіг та особливості мирних повстань і селянських заворушень у різних регіонах України проти сталінської політики, розкуркулення і насильницької колективізації під назвою «1930. У.С.Р.Р. Повстання». Представляв книгу автор - Володимир Тиліщак, кандидат історичних наук та заступник голови Українського інституту національної пам’яті, передає "Всі Суми".

Історик розповідає, що ідея написання книги зародилась у нього ще у 2014 році, під час організації виставки «Спротив геноциду» в Українському інституті національної пам’яті. Однією із причин створення цієї книги стала причина необізнаності суспільства про всі процеси антирадянського спротиву в період 30-х років минулого століття.

«Нам невідомі імена керівників жодного із повстань, проте їх було близько 5 тисяч. Саме це змотивувало мене до детальнішого вивчення цього періоду історії. Основним джерелом стали кримінальні справи учасників повстань. Окремими дослідниками були зроблені гарні наукові та краєзнавчі роботи, які, на жаль, залишались поза увагою громадськості, тому що вони виконані на місцевих рівнях», - розповідає Володимир Тиліщак.

Сам автор характеризує книгу як збірку нарисів про окремі виступи, у ній він намагається показати атмосферу 1930 року, як саме відбувались виступи і відкрити імена учасників повстань. Результатом цієї праці є 18 нарисів про повстання у різних регіонах. «Цей період особливий, саме 1930-й рік. На мою думку, цей період недооцінений істориками. Хоча на той час режим і «спустив колективізацію на гальмах», але зумів «вичистити» найбільш активну частину протестувальників. Що ще важливо - це перший успішний досвід масового ненасильницького спротиву в Україні. Селяни мирним шляхом ставили вимоги зупинити колективізацію та повернути церкву», - вважає історик.

Володимир Тиліщак також розповідає про те, що тодішня влада намагалась придушити повстання. Саме тоді проявили свою активність жінки. Це називають «мільйонним селянським майданом». Наймасштабніші виступи тривали з лютого по березень 1930 року. «Я намагався написати наукові дослідження популярною мовою, аби читати книгу міг кожен, кому небайдуже минуле і майбутнє України, тобто книга розрахована для широкого загалу. Я хочу дати поштовх громадськості і науковцям для подібних і кращих досліджень, тому що одній людині охопити матеріали всіх регіонів не під силу. Такі роботи можливі, локальні історії дуже цікаві. У майбутньому, якщо назбирається матеріал про повстання 1931-1933 рр., то планую написати», - каже автор. Про автора. Володимир Тиліщак — український історик, заступник Голови Українського інституту національної пам’яті. Кандидат історичних наук. Займається вивченням трагічних питань української історії. Наприклад, вважає, що Голодомор 1932 – 1933 років в Україні був нічим іншим, як "каральною операцією, спрямованою проти української нації, оскільки її відродження було загрозою для існуванню комуністичної імперії". Під час ХХ Форуму видавців у Львові у співавторстві презентував унікальне видання «Людяність у нелюдяний час», де вперше зібрано дані про доброчинців у час Голодомору — людей, які допомагали вижити тим, хто голодував.

Фото: Наталія Тарковська

Соціальні мережі
bottom of page